Rozporządzenie PE i Rady nr 2023/1115, czyli próba walki z wylesianiem.

W dniu 31 maja 2023 r. przyjęto Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 dotyczące wylesiania[1] (dalej: „Rozporządzenie”). Jego celem jest ograniczenie wylesiania i degradacji lasów. Rozporządzenie będzie mieć zastosowanie do producentów, importerów, czy dystrybutorów szerokiej gamy produktów, których produkcja może mieć negatywny wpływ na lasy.


Wśród towarów objętych zakresem Rozporządzenia znajdziemy m.in. bydło, kakao, kawę, palmę olejową, soję, kauczuk, czy drewno. Ponadto Rozporządzenie dotyczy szeregu produktów wytwarzanych z ww. towarów, w szczególności podrobów, masła kakaowego, czekolady, oleju palmowego, towarów z kauczuku, np. opon pneumatycznych, płyt, pasów lub taśm z gumy, gumowej odzieży, rękawiczek, mąki sojowej, różnego rodzaju wyrobów z drewna, w tym płyt wiórowych, pilśniowych, naczyń stołowych i kuchennych z drewna, książek, gazet, mebli drewnianych, czy budynków prefabrykowanych z drewna.

Sprzedaż i export wyżej wymienionych produktów / towarów będzie możliwa jedynie, jeśli nie powodują one wylesiania, zostały wyprodukowane zgodnie z właściwymi przepisami kraju produkcji oraz przedłożono w ich sprawie tzn. oświadczenie o należytej staranności.


Zakres obowiązków będzie zależeć od roli pełnionej przez dany podmiot w łańcuchu dostaw, przewidziano również pewne ułatwienia dla MŚP. Jednym z głównych obowiązków wprowadzonych przez Rozporządzenie jest obowiązek uzyskania szczegółowych informacji dotyczących produktów, w tym:

  • geolokalizacji wszystkich działek, gdzie wyprodukowano towary, czy produkty,
  • informacji świadczących o tym, że produkty nie powodują wylesiania,
  • informacji świadczących o tym, że towary zostały wyprodukowane zgodnie z właściwymi przepisami kraju produkcji, w tym wszelkich uzgodnień przyznających prawo do użytkowania danego obszaru do celów produkcji danego towaru. Przepisy, które należy wziąć pod uwagę dotyczą w szczególności następującego zakresu: prawa do użytkowania gruntów, ochrony środowiska, przepisów związanych z leśnictwem, praw pracowniczych i praw człowieka, regulacji podatkowych, antykorupcyjnych, handlowych i celnych.

Na podstawie zebranych informacji, producenci lub inne zobowiązane podmioty będą musiały przeprowadzić analizę ryzyka, a w przypadku identyfikacji wysokiego ryzyka – wdrożyć środki zmniejszające ryzyko.


Spełnienie obowiązków wskazanych w Rozporządzeniu będzie więc wymagać pogłębionej współpracy z podmiotami znajdującymi się na początku łańcucha dostaw, a następnie analizy zebranych informacji. Może to stanowić dość duże wyzwanie dla firm, zwłaszcza w początkowym okresie stosowania Rozporządzenia.

O ile rozpoczęcie stosowania Rozporządzenia nie zostanie przełożone, czasu na przygotowanie swojej działalności jest niewiele. W Rozporządzeniu wskazano, że pierwsze podmioty będą miały obowiązek stosowania nowych przepisów już od 30 grudnia 2024 r. Komisja otrzymała jednak wiele sygnałów o trudnościach w przygotowaniu się do nowych obowiązków i przygotowała projekt rozporządzenia, na podstawie którego odroczono by o rok rozpoczęcie stosowania przepisów. Dałoby to czas zarówno państwom członkowskim, jak i przedsiębiorcom na przygotowanie się do nowych zadań. Na ten moment rozporządzenie odraczające termin nie zostało jednak jeszcze przyjęte.


[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010.


Materiał prasowy: radca prawny Ewa Kuczyńska.

fot. Ewa Kuczyńska, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław



#Wylesianie #Rozporządzenie2023/1115 #OchronaLasów #Drewno #Kawa #Kakao #Soja #Kauczuk #NoweObowiązki #AnalizaRyzyka #PrawoŻywnościowe #PrawoProduktowe #KancelariaPrawnaGFPLegal #GFPLegal #KancelariaPrawnaWrocław #RadcaPrawnyWrocław