Etykiety peel-off – czy można je stosować na opakowaniach produktów spożywczych?
Możliwość zastosowania na opakowaniu żywności etykiet peel – off czyli etykiet, z których część informacji znajduje się na wewnętrznej stronie, dostępnej dopiero po odklejeniu etykiety budziła do tej pory wątpliwości. Dość restrykcyjne stanowisko zajął w tym zakresie Główny Inspektor Sanitarny („GIS”), który stwierdził, że nie jest możliwe umieszczenie nawet części obowiązkowych informacji, o których mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r.[1] (dalej: „Rozporządzenie 1169/2011”) na wewnętrznej stronie etykiety peel – off. W ocenie GIS, taki sposób przedstawienia informacji nie spełnia wymogów Rozporządzenia 1169/2011 z uwagi na brak łatwego dostępu do informacji na temat żywności, w tym problemy, które mogą napotkać osoby o obniżonej sprawności manualnej. GIS kwestionował zasłonięcie danych i konieczność odklejenia pierwszej strony etykiety, aby przeczytać np. skład produktu czy informację o alergenach – według GIS taki sposób prezentacji informacji jest sprzeczny z art. 12 i 13 Rozporządzenia 1169/2011, z którego wynika, że niezbędne informacje na temat żywności muszą być łatwo dostępne dla konsumenta, nieukryte i niezasłonięte. W ocenie GIS zastosowanie etykiety typu peel – off może być zgodne z przepisami, jeśli wewnątrz etykiety byłyby zamieszczone jedynie dodatkowe informacje dotyczące żywności, np. oświadczenia żywieniowe, zdrowotne, przepisy kulinarne, informacja w innych językach, informacje reklamowe itp.
Zupełnie inne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny („NSA”) w wyroku z dnia 15 lutego 2024 (sygn. akt II GSK 678/23). NSA stwierdził, że z przepisu art. 13 Rozporządzenia 1169/2011 wynika, że obowiązkowe informacje na temat żywności muszą być umieszczone w widocznym miejscu w taki sposób, aby były widoczne, wyraźnie czytelne oraz, w stosownych przypadkach, nieusuwalne. Nie mogą być w żaden sposób ukryte, zasłonięte, pomniejszone ani przerwane innymi nadrukami, ilustracjami, czy materiałem. NSA przychylił się do stanowiska sądu I instancji, zgodnie z którym chodzi o zasłonięcie informacji nadrukiem innym niż etykieta. W ocenie NSA ocena, czy doszło do ukrycia informacji powinna być dokonywana w konkretnym przypadku, przy analizie szczegółów konkretnej sprawy.
W analizowanej przez NSA sprawie na zewnętrznej części etykiety widniała część informacji obowiązkowych, o których mowa w art. 9 ust. 1 Rozporządzenia 1169/2011 i § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety. Na zewnętrznej warstwie zamieszczono informację, jakie dane znajdują się na wewnętrznej części etykiety oraz strzałkę. W ocenie NSA: „skoro na wierzchniej warstwie etykiety znajduje się informacja, jakiego rodzaju dane zamieszczone są na kolejnej warstwie etykiety, a dodatkowo informacja ta opatrzona jest zaleceniem, aby zapoznać się z całością etykiety oraz znakiem graficznym (strzałką) wskazującą miejsce otwarcia kolejnej warstwy etykiety, to nie można było stwierdzić, że w takiej sytuacji informacje obowiązkowe zamieszczone na kolejnej warstwie etykiety są zasłonięte, lub ukryte zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia 1169/2011”.
Powyższy wyrok NSA może stanowić argument z sporze z GIS dotyczącym prawidłowości etykiety. Dostarcza też istotnych wskazówek co do tego, w jaki sposób powinna być skonstruowana etykieta typu „peel – off”, żeby spełniać wymogi wynikające z przepisów prawa.
[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 Tekst mający znaczenie dla EOG
Materiał prasowy: radca prawny Ewa Kuczyńska.
fot. Ewa Kuczyńska, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław
#EtykietyPeelOff #PrzepisyUE #Rozporządzenie1169/2011 #GIS #NSA #InformacjeŻywieniowe #BezpieczeństwoŻywności #OznakowanieŻywności #EtykietyProduktów #PrawoŻywnościowe #SuplementyDiety #EtykietySpożywcze #KancelariaPrawnaGFPLegal #GFPLegal #KancelariaPrawnaWrocław #RadcaPrawnyWrocław