Sprzedaż i oznakowanie napojów energetycznych po nowemu
Z dniem 1 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy zakazujące sprzedaży napojów zawierających kofeinę lub taurynę osobom poniżej 18. roku życia. Ponadto, sprzedaż napojów energetyzujących została zakazana w szkołach, innych jednostkach oświatowych i automatach. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego sprzedawcy zobowiązani są żądać okazania dowodu osobistego przy zakupie napojów zawierających kofeinę lub taurynę. Co więcej, producenci lub importerzy energetyków zobowiązani zostali do zmian w oznakowaniu opakowań oferowanych przez siebie wyrobów. Za nieprzestrzeganie nowych przepisów grożą surowe kary.
ZAKAZ SPRZEDAŻY ENERGETYKÓW
Nowelizacja ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zdrowiu publicznym wprowadza zakaz sprzedaży napojów zawierających kofeinę lub taurynę osobom poniżej 18-go roku życia. Jak wynika z nowych przepisów, w przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego sprzedawca może żądać okazania dokumentu, który potwierdzi jego wiek. Znowelizowane przepisy zakazują również sprzedaży tzw. energetyków na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach.
DEFINICJA NAPOJU ENERGETYCZNEGO
Nowe przepisy wprowadzają definicję napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według tej definicji „za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny uważa się wyrób w postaci napoju będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w klasie 10.89 oraz w dziale 11, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nim naturalnie.”.
NOWE WYMOGI W OZNAKOWANIU ENERGETYKÓW
Producent lub importer napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny jest obowiązany do oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.
SANKCJE ZA ZŁAMANIE ZAKAZU SPRZEDAŻY ENERGETYKÓW
Za złamanie zakazu sprzedaży energetyków grozi grzywna w wysokości do 2.000 zł. Może ona zostać wymierzona również kierownikowi sklepu, baru czy kawiarni za brak nadzoru nad sprzedażą. Co istotne, sprzedaż nieletniemu energetyka może skutkować orzeczeniem przez sąd przepadku napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, choćby nie stanowiły własności sprawcy.
SANKCJE ZA NIEODPOWIEDNIE OZNAKOWANIE ENERGETYKÓW
Producent lub importer, który produkuje lub importuje napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny, w opakowaniach jednostkowych niespełniających powyższych wymogów, podlega grzywnie do 200 000 zł albo karze ograniczenia wolności, albo obu tym karom łącznie.
JAK ZAKAZ SPRZEDAŻY ENERGETYKÓW WPŁYNĄŁ NA BRANŻĘ?
Warto wspomnieć, że w sklepach pojawiły się już „odchudzone” wersje popularnych napojów. Mają albo mniejszą ilość kofeiny (zwykle w ilości 14 mg kofeiny na 100 ml napoju), albo są jej w ogóle pozbawione (a w jej miejsce zawierają np. ekstrakt z żeń-szenia), choć opakowanie stylizowane jest na tzw. „klasyczny” energetyk.
Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw – pełen tekst nowelizacji dostępny TUTAJ.
Materiał prasowy: radca prawny Bartosz Fogel.
fot. Bartosz Fogel, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław
#Energetyki #NapojeEnergetyczne #NapojeEnergetyzujące #SprzedażNapojówEnergetycznych #OznakowanieNapojówEnergetycznych #UstawaOzdrowiuPublicznym #GFP_Legal #GrzelczakFogelPartnerzy #KancelariaPrawnaGFPlegal #KancelariaPrawnaWrocław