Deklaracje zgodności dla naczyń ceramicznych
Naczynia ceramiczne, z których spożywa się lub serwuje posiłki, np. talerze, miski, kubki, dzbanki należą do kategorii wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Przepisy wprowadzają szereg wymogów, które musi spełnić producent naczyń lub ich dystrybutor prowadząc sprzedaż takich produktów. Jednym z takich wymogów jest wymóg sporządzenia deklaracji zgodności.
CZYM JEST DEKLARACJA ZGODNOŚCI I CO MUSI ZAWIERAĆ?
Deklaracja zgodności jest dokumentem, w którym potwierdza się, że naczynia ceramiczne zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Zakres informacji, które muszą być zawarte w deklaracji zgodności dla naczyń ceramicznych określono w załączniku nr 4 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie wykazu substancji, których stosowanie jest dozwolone w procesie wytwarzania lub przetwarzania materiałów i wyrobów z innych tworzyw niż tworzywa sztuczne przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Należą do nich:
- nazwa i adres firmy produkującej finalny wyrób ceramiczny oraz nazwa i adres importera wprowadzającego wyrób na terytorium UE;
- dane identyfikujące wyrób ceramiczny;
- data wydania deklaracji;
- potwierdzenie, że wyrób spełnia odpowiednie wymagania:
- dyrektywy Komisji 2005/31/WE z dnia 29 kwietnia 2005 r. zmieniającej dyrektywę Rady 84/500/EWG w odniesieniu do deklaracji zgodności i kryteriów skuteczności metody analizy w przypadku wyrobów ceramicznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi (Dz. Urz. UE L 110 z 30.04.2005, str. 36) i dyrektywy Rady 84/500/EWG z dnia 15 października 1984 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących wyrobów ceramicznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi;
- rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylającego dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG.
W JAKIEJ FORMIE POWINNO SIĘ WYSTAWIĆ DEKLARACJĘ?
Deklaracja powinna być pisemna i umożliwić łatwe zidentyfikowanie wyrobów (naczyń), dla których została wydana. Powinna być również uaktualniana w przypadku zmian w procesie produkcyjnym, które mogą spowodować zmiany migracji ołowiu i kadmu.
KTO WYSTAWIA DEKLARACJĘ ZGODNOŚCI?
Deklarację zgodności wystawia producent lub dystrybutor mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Unii Europejskiej.
CZY DEKLARACJĘ ZGODNOŚCI ZAŁĄCZA SIĘ DO NACZYŃ CERAMICZNYCH?
Tak. Deklarację dołącza się do wyrobów ceramicznych na wszystkich etapach wprowadzanie ich do obrotu, włączając etap sprzedaży detalicznej.
Materiał prasowy: radca prawny Ewa Kuczyńska.