„Omnibus”, czyli deregulacja w obszarze ESG
Komisja Europejska ogłosiła w lutym 2025 r. swoje cele w zakresie ograniczenia biurokracji w obszarze zrównoważonego rozwoju. Planuje się redukcję obciążeń administracyjnych na poziomie minimum 25% (a w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – co najmniej 35%) do końca kadencji obecnej Komisji. W tym kontekście ogłoszono również pierwszy pakiet uproszczeń, zwany „Omnibus I”. który będzie dotyczył m.in. CSRD, CSDDD oraz CBAM.
Komisja Europejska planuje odroczyć o 2 lata (do 2028 r.) obowiązki raportowe dla tych podmiotów, które są objęte obecnie zakresem CSRD i które mają złożyć raporty w latach 2026 i 2027. Natomiast w kontekście CSDDD planuje się odroczenie jednoroczne. Odroczenie ww. obowiązków ma dać czas na dokonanie zmian prawnych, o których mowa poniżej.
W dalszej perspektywie Komisja Europejska ma zamiar kompleksowo ograniczyć obowiązki raportowe w taki sposób, aby wyłączyć z zakresu CSRD ok. 80% tych podmiotów, które na dziś jest objęte tymi regulacjami. W efekcie, po zmianach CSRD podlegać mają jedynie największe firmy, których wpływ na ludzi i środowisko jest największy (tj. firmy z ponad 1 tys. pracowników oraz z ponad 50 milionów EUR obrotu rocznego lub z sumą bilansową na poziomie ponad 25 milionów EUR). Komisja planuje także uprościć standardy raportowania (ESRS) dla takich dużych firm.
Oczywiście, chętne przedsiębiorstwa będą mogły przygotowywać i publikować stosowne raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju na zasadzie dobrowolności. Komisja Europejska zadeklarowała przy tym opracowanie standardów w zakresie dobrowolnego raportowania. Co ciekawe, standardy te mają nie tylko ułatwić samo raportowanie, ale stanowić mechanizm zabezpieczający podmioty niepodlegające CSRD przed nadmierną presją ze stron ich kontrahentów, którzy tej regulacji podlegają. Największe firmy, jakie pozostaną objęte CSRD po dokonanych zmianach, nie będą mogły bowiem wymagać od mniejszych kontrahentów wchodzących w zakres łańcuchów dostaw, przekazywania informacji wykraczających poza dane objęte dobrowolnymi standardami przyjętymi przez Komisję.
Pakiet „Omnibus I” ma mieć także wpływ na system CBAM. W tym zakresie planuje się zmianę obowiązujących progów importowych w taki sposób, aby ograniczyć jego stosowanie. W efekcie, ok. 90% importerów, którzy podlegają obecnie CBAM, zostanie wyłączone z jego zakresu.
Cieszy nas, że Komisja Europejska zmierza w kierunku deregulacji i podejmuje inicjatywy mające na celu uproszczenie kwestii związanych z raportowaniem w zakresie ESG. Nie jest to bowiem obszar łatwy do opanowania i w jego obecnym kształcie spędzał wielu firmom sen z powiek. Dlatego dobrze się stało, że obowiązkowe raportowanie w pełnym zakresie zostanie ograniczone do największych jednostek.
Materiał prasowy: radca prawny Piotr Grzelczak.