Wyłączenia odpowiedzialności dostawców hostingu w świetle aktu o usługach cyfrowych
W dniu 17 lutego 2024 r. zaczął obowiązywać akt o usługach cyfrowych (digital services act / DSA). Jest to centralny akt prawny regulujący kwestie odpowiedzialności podmiotów kluczowych z punktu widzenia funkcjonowania Internetu. Określa on bowiem sytuację prawną usługodawców oferujących:
- tzw. zwykły przekaz czyli zapewnienie dostępu do sieci telekomunikacyjnej lub transmisję informacji przekazanych przez odbiorcę usługi poprzez taką sieć,
- caching czyli transmisję informacji w sieci połączoną z ich krótkotrwałym przechowywaniem celem usprawnienia późniejszych transmisji oraz
- hosting czyli przechowywanie informacji przekazanych przez odbiorcę usługi i na jego żądanie.
W tym artykule chciałbym skupić się na odpowiedzialności podmiotów realizujących usługi hostingowe. Zgodnie z DSA, dostawcy hostingu nie ponoszą odpowiedzialności za treści przechowywane na wniosek osób korzystających z ich usług, pod warunkiem, że:
- nie mają faktycznej wiedzy o nielegalnej działalności lub nielegalnych treściach (nielegalnych czyli niezgodnych z prawem Unii lub prawem państw członkowskich), a w odniesieniu do roszczeń odszkodowawczych – nie wiedzą o stanie faktycznym lub okolicznościach, które w sposób oczywisty świadczą o nielegalnej działalności lub nielegalnych treściach, lub
- podejmują bezzwłocznie odpowiednie działania w celu usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do nielegalnych treści, gdy uzyskają taką wiedzę lub wiadomość.
Innymi słowy, istotny jest brak wiedzy o tym, że hostowane treści są nielegalne, oraz obowiązek podjęcia odpowiednich działań w razie otrzymania stosownych informacji w tym zakresie.
Od dostawców usług hostingu nie wymaga się przy tym monitorowania treści przechowywanych przez nich na żądanie podmiotów korzystających z ich usług ani aktywnego ustalania faktów lub okoliczności wskazujących na nielegalną działalność. Mogą oni więc korzystać ze wspomnianego wyżej ograniczenia odpowiedzialności nawet, jeśli tego nie robią. Co więcej, jeśli mimo wszystko zdecydowaliby się na dobrowolną realizację (z własnej inicjatywy) czynności sprawdzających odnośnie hostowanych informacji lub podejmowanie jakichkolwiek środków ukierunkowanych na identyfikację lub zwalczanie nielegalnych treści, to – o ile działają w dobrej wierze i z należytą starannością – sam fakt wprowadzenia takich środków nie może skutkować automatycznym przypisaniem im odpowiedzialności w sytuacji, gdyby okazały się one nieskuteczne.
Wyłączenie odpowiedzialności, o którym mowa powyżej, nie zadziała natomiast, jeśli podmiot, który przechowuje nielegalne treści w ramach usług danego hostingodawcy, działa z upoważnienia tego hostingodawcy lub pod jego kontrolą. Ponadto, wyłączenie to nie obejmuje odpowiedzialności na mocy prawa o ochronie konsumentów dostawców platform internetowych (będących szczególną podkategorią dostawców hostingu), które umożliwiają konsumentom zawieranie z przedsiębiorcami umów na odległość, jeśli takie platformy przedstawiają określone informacje lub w inny sposób umożliwiają zawarcie danej transakcji w sposób, który wzbudzałby u przeciętnego konsumenta przekonanie, że informacja, produkt lub usługa pochodzi od takiej platformy lub podmiotu działającego z jej upoważnienia lub pod jej kontrolą.
Materiał prasowy: radca prawny Piotr Grzelczak.
fot. Piotr Grzelczak, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław
#DSA #AUC #AktoUsługachCyfrowych #DostawcaHostingu #Hostingodawcy #IT #Hositng #Caching #PolishLawOffice #PolishLawyer #ITLawyerPoland #LawFirmPoland #PrawnikITWrocław #RODOPrawnikWrocław #GFPLegal #KancelariaPrawnaWrocław #KancelariaPrawnaGFPLegal #RadcaPrawnyWrocław