Wakacje od ZUS już w październiku?
Nowy rząd w ostatnim czasie zapowiedział szereg zmian w obszarze HR. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje m.in. wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków i likwidację wynagrodzenia chorobowego. Rozważane jest także umożliwienie wliczania do stażu pracy okresów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej i świadczenia usług na podstawie umów cywilnoprawnych. 23 stycznia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się natomiast projekt ustawy wprowadzającej tzw. „wakacje od ZUS”.
Wakacje od ZUS (nazywane też często urlopem dla przedsiębiorców) mają stanowić formę wsparcia dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ustawodawca zauważył, że w ciągu dekady tzw. składki ryczałtowe wzrosły o blisko 109% a same ulgi przyznawane przedsiębiorcom w pierwszych okresach prowadzenia działalności nie eliminują wszystkich wyzwań, które wiążą się uczestnictwem najmniejszych firm w systemie ubezpieczeniowym. Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje więc wprowadzenie tzw. „wakacji składkowych” dla najmniejszych przedsiębiorców.
Wakacje mają polegać na możliwości zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy przez jeden, wybrany przez niego miesiąc w roku. Kwoty składek zostaną w tym wypadku pokryte z budżetu państwa. W trakcie korzystania z „wakacji składkowych” przedsiębiorca nadal pozostanie jednak uczestnikiem systemu ubezpieczeń społecznych. Skorzystanie ze zwolnienia nie będzie wymagało też formalnego zwieszenia działalności a przedsiębiorca będzie mógł nadal uzyskiwać z niej przychody.
Zgodnie z przedstawionym projektem, z wakacji będą mogli skorzystać wyłącznie mikroprzedsiębiorcy. W tym celu będą musieli złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.
Z rozwiązania nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy:
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc kalendarzowy złożenia wniosku nie podlegali pod ubezpieczenia społeczne z tytułu pozarolniczej działalności,
- wykonywali w poprzednim lub w bieżącym roku kalendarzowym pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy (o ile w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej).
Projekt zakłada, że proponowane zmiany wejdą w życie 1 października 2024 r. Ministerstwo szacuje, że jeśli nowelizacja zostanie przyjęta, z wakacji składkowych może skorzystać blisko 1,8 mln mikroprzedsiębiorców wpisanych do CEIDG.
Projekt dostępny jest TUTAJ.
Materiał prasowy: aplikantka radcowska Wiktoria Stańczuk-Mamulska.
fot. Wiktoria Stańczuk-Mamulska, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław
#Ubezpieczenia #Składki #WakacjeZUS #WakacjeSkładkowe #Mikroprzedsiębiorcy #PomocPubliczna #HR #KancelariaPrawnaGFPlegal #KancelariaPrawnaWrocław #GFP_Legal