Cable pooling w ramach nowelizacji ustawy o OZE

1 października 2023 r. weszły w życie przepisy o tzw. cable poolingu. Czym w praktyce jest cable pooling? Na jakich zasadach możliwe jest przyłączanie instalacji OZE w ramach cable poolingu? Czy nowe regulacje o cable poolingu przyspieszą rozwój sektora OZE w Polsce? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym felietonie.


CZYM JEST CABLE POOLING?

Cable pooling, czyli współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej, to mechanizm pozwalający na wykorzystanie tego samego przyłącza do sieci elektroenergetycznej w celu podłączenia więcej niż jednej instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Innymi słowy, cable pooling polega na łączeniu różnych źródeł wytwórczych OZE w jednym miejscu przyłączenia.

Dobrym przykładem są tutaj hybrydowe instalacje OZE, która łączą farmę wiatrową i farmę słoneczną na jednym przyłączu. Głównym celem cable poolingu jest zwiększenie efektywności wykorzystania istniejącej infrastruktury przyłączeniowej oraz promowanie zrównoważonej produkcji energii.


RAMY PRAWNE CABLE POOLINGU W POLSCE

Ramy prawne dla funkcjonowania cable poolingu określają przepisy ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1762).

Kluczowe założenia tych przepisów to:

  • Możliwość przyłączenia wielu instalacji OZE do jednego miejsca przyłączenia o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV, zarówno dla jednego podmiotu, jak i dla wielu podmiotów (w tym drugim przypadku wymaga się zawarcia porozumienia – Cable Pooling Agreement).
  • Wydawanie jednych warunków przyłączenia dla instalacji OZE przyłączanych na zasadach cable poolingu oraz zawieranie jednej umowy przyłączeniowej z operatorem sieci.
  • Możliwość przyłączania instalacji, których suma mocy zainstalowanej przekracza moc przyłączeniową, z zachowaniem odpowiednich regulacji i sankcji za przekroczenie mocy przyłączeniowej.
  • Wymóg zawarcia Cable Pooling Agreement (CPA), czyli porozumienia między wytwórcami OZE określającego zasady współpracy w zakresie użytkowania wspólnego przyłącza do sieci elektroenergetycznej.
  • Warunki przyłączenia i konieczność posiadania oddzielnych punktów pomiarowych dla każdej instalacji OZE podłączanej na zasadach cable poolingu.

Sankcje w przypadku przekroczenia mocy przyłączeniowej, takie jak naliczanie opłat za nadmiarową energię elektryczną lub ograniczenie czy nawet całkowite wstrzymanie  dostarczania energii do sieci.


CABLE POOLING AGREEMENT (CPA)

Aby możliwe było funkcjonowanie instalacji OZE należących do kilku podmiotów na zasadach cable poolingu, konieczne jest zawarcie pomiędzy nimi porozumienia, zwanego CPA (z ang. Cable Pooling Agreement). Porozumienie to stanowi podstawę współpracy wytwórców OZE w zakresie korzystania z wspólnego przyłącza do sieci elektroenergetycznej. Przepisy precyzyjnie określają, jakie elementy powinny być uwzględnione w treści takiego porozumienia.

Warto odnotować, że w przypadku zbycia przez danego wytwórcę instalacji OZE przyłączonej do sieci na zasadach cable poolingu, wszelkie prawa i obowiązki wynikające z zawartego porozumienia (CPA) przechodzą na nabywcę instalacji OZE.


WARUNKI PRZYŁĄCZENIA i PUNKTY POMIAROWE

Dla instalacji OZE przyłączonych do sieci w jednym miejscu przyłączenia wydawane są jedne warunki przyłączenia. Każda z instalacji OZE przyłączana do sieci elektroenergetycznej na zasadach cable poolingu powinna posiadać oddzielny, dedykowany punkt pomiarowy.

Przepisy w sposób szczegółowy określają ponadto jakie dane powinien zawierać  wniosek o wydanie warunków przyłączenia dla instalacji OZE planowanych do przyłączenia na zasadach cable poolingu, a także jakie dokumenty powinien załączyć do wniosku podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci.


SANKCJE ZA PRZEKROCZENIE MOCY PRZYŁĄCZENIOWEJ

W przypadku, gdy wytwórcy energii przekroczą określoną moc przyłączeniową, operator systemu elektroenergetycznego odpowiedzialny za dane przyłączenie ma prawo do naliczenia opłaty w wysokości odpowiadającej opłacie za nielegalne pobieranie energii elektrycznej w odniesieniu do nadmiarowej energii, która została wprowadzona do sieci w wyniku przekroczenia mocy przyłączeniowej.

Dodatkowo, operator systemu elektrycznego ma możliwość ograniczenia lub całkowitego wstrzymania dostarczania energii elektrycznej do sieci w przypadku przekroczenia mocy przyłączeniowej. Te działania mogą zostać podjęte bez konieczności wypłaty jakichkolwiek rekompensat oraz bez ponoszenia odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikłe z takiego ograniczenia lub odłączenia.


Cable pooling – nowelizacja ustawy o OZE:

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. 2023 poz. 1762) –  tekst projektu ustawy dostępny TUTAJ.


Materiał prasowy: radca prawny Bartosz Fogel.


fot. Bartosz Fogel, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław



#OZE #CablePooling #NowelizacjaUstawyOZE #CablePoolingAgreement #CPA #KancelariaPrawnaGFPlegal #KancelariaPrawnaWrocław #GFP_Legal