Liberalizacja zasady 10H jednak do 700 metrów – nowelizacja ustawy odległościowej (antywiatrakowej)
Z dniem 23 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. W ramach nowelizacji utrzymana została zasada 10H i zasada lokowania nowych elektrowni wiatrowych wyłącznie na podstawie MPZP. Władze gmin będą mogły jednak zmniejszyć minimalną odległość turbin do 700 m od zabudowań (a nie jak pierwotnie zakładał rządowy projekt nowelizacji do 500 m), po przeprowadzeniu dodatkowych konsultacji z lokalną społecznością i strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. Zmiana ustawy odległościowej (antywiatrakowej) stanowi jeden z tzw. kamieni milowych, które Polska powinna wypełnić, aby otrzymać środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W KONTEKŚCIE LIBERALIZACJI ZASADY 10H:
- „W przypadku lokalizowania, budowy lub przebudowy elektrowni wiatrowej odległość tej elektrowni od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej jest równa lub większa od dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej (czyt. 10H), chyba że plan miejscowy określa inną odległość, wyrażoną w metrach, jednak nie mniejszą niż 700 metrów.”.
- „W przypadku lokalizowania lub budowy budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, na podstawie decyzji WZ albo decyzji LICP, albo lokalizowania takiego budynku na podstawie planu miejscowego odległość tego budynku od elektrowni wiatrowej wynosi nie mniej niż 700 metrów.”.
- „W przypadku odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, remontu istniejącego budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej lub zmiany sposobu użytkowania części takiego budynku kryterium minimalnej odległości, o którym mowa w ust. 4 (czyt. 700 m), nie jest wymagane.”.
POZOSTAŁE NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY
- Określenie minimalnej odległości elektrowni wiatrowej od sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć – co do zasady, jako trzykrotność maksymalnej średnicy wirnika wraz z łopatami albo dwukrotność maksymalnej całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej (czyt. 2H), określonych w planie miejscowym, w zależności od tego, która z tych wartości jest większa.
- Obowiązkowe konsultacje ze społecznością lokalną planu miejscowego, na podstawie którego ma być lokalizowana elektrownia wiatrowa. Oprócz zainteresowanych mieszkańców gminy, udział w przedmiotowej dyskusji mają również obowiązek wziąć przedstawiciele lokalnego samorządu oraz inwestora, w tym dodatkowo przedstawiciele i mieszkańcy gminy pobliskiej (czyt. gminy, której tereny znajdują się w odległości mniejszej niż 10H od elektrowni wiatrowej).
- Obowiązek przeznaczania przez inwestora co najmniej 10% mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej do objęcia przez mieszkańców gminy na okres 15 lat, w celu uzyskania przez tych mieszkańców statusu prosumenta wirtualnego energii odnawialnej.
- Czynności i przeglądy serwisowe elementów technicznych elektrowni wiatrowych będą prowadzone wyłącznie przez certyfikowane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) Serwisanci zostali zobowiązani do uzyskania wpisu do stosownego rejestru prowadzonego przez Prezesa UDT. Ci z nich, którzy nie zostaną wpisani do rejestru, będą mogli wykonywać prace serwisowe jedynie przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji, tj. maksymalnie do dnia 23 kwietnia 2024 roku.
- Za brak czynności i przeglądów serwisowych inwestorowi grozić będzie kara pieniężna w wysokości od 10.000 zł do 5% przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, którą w drodze decyzji nakłada Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 553) – tekst ustawy dostępny TUTAJ.
Materiał prasowy: radca prawny Bartosz Fogel.
fot. Bartosz Fogel, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław
#Zasada10H #ElektrownieWiatrowe #UstawaOdległościowa #UstawaAntywiatrakowa #OZE