Zakaz dyskryminacji dotyczy również osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 12 stycznia 2023 r. wydał wyrok (sygn. akt C-356/21), który będzie bardzo ważny dla firm zatrudniających współpracowników na podstawie umów cywilnoprawnych i samych współpracowników. Z orzeczenia wynika, że przepisy o ochronie przed dyskryminacją nie dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale też osób świadczących usługi na innych podstawach, np. w oparciu o umowę B2B, umowę o dzieło czy umowę zlecenia.
Sprawa dotyczyła mężczyzny prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, zatrudnionego na podstawie następujących po sobie krótkoterminowych umów o dzieło. Świadczył on swoje usługi w systemie dyżurowym, w ten sposób, że odbywał dwa tygodniowe dyżury w miesiącu. Po tym jak jego „pracodawca” dowiedział się, że osoba ta jest w związku z innym mężczyzną, odwołał go z kolejnych dyżurów i nie zawarł następnej umowy o dzieło.
Mężczyzna wytoczył sprawę w sądzie. Zażądał odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie ok. 50 tys. złotych. Jego zdaniem doszło do naruszenia zasady równego traktowania w postaci dyskryminacji bezpośredniej. Przedsiębiorca bronił się twierdząc, że zarzuty są bezpodstawne, ponieważ nie było gwarancji, że umowa o dzieło między stronami zostanie przedłużona.
Sprawa toczyła się przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. To właśnie ten sąd skierował się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem dotyczącym zastosowania i rozumienia przepisów dyrektywy o równym traktowaniu w pracy (2000/78/WE). Celem było między innymi rozstrzygnięcie czy ochrona przed dyskryminacją dotyczy także osób, które nie są zatrudnione na umowę o pracę (w rozumieniu polskich przepisów), ale faktycznie pozostają w stałym stosunku prawnym z innym podmiotem.
TSUE zauważył, że ochrona, którą dają unijne przepisy, nie może być uzależniona od kwalifikacji formy zatrudnienia dokonywanej według przepisów krajowych. Zakaz dyskryminacji dotyczy wszelkiej działalności zawodowej, niezależnie od jej cech i charakteru. Uzależnienie stosowania zasad niedyskryminacji od rodzaju zawartej umowy przekreśla sens ochrony, którą przyznaje dyrektywa 2000/78/WE, niezależnie od tego na jakim tle jest dyskryminacja.
Materiał prasowy: aplikantka adwokacka Karolina Witczak .
fot. Karolina Witczak, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław