mObywatel zamiast dowodu osobistego

Aplikacja mObywatel może już wkrótce rozszerzyć swoje zastosowanie i stać się bardziej praktyczna. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Nowe przepisy mają uporządkować zasady funkcjonowania programu. Aplikacja będzie mogła zastąpić dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację szkolną i studencką, a także legitymację osoby niepełnosprawnej. Posłuży też do  płacenia za usługi publiczne oraz do uwierzytelniania profilu zaufanego, do czego do tej pory używaliśmy konta bankowego. Prawdopodobnie sam profil mObywatela będzie nowym sposobem na identyfikację elektroniczną.


Pierwsza i najbardziej wyczekiwana propozycja zmiany, to zrównanie dokumentu mObywatel z fizycznym dowodem osobistym. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego, chociaż w aplikacji znajdują się dane tożsamości takie jak imiona, nazwiska, data urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, termin ważności i numer dowodu, a także informacja o podmiocie, który wydał dokument tożsamości. Aplikacją możemy posłużyć się np. podczas kontroli biletów, w przychodni, w czasie wyborów, w aptece czy w sklepie. Nie jest jednak wystarczająca w sytuacjach urzędowych, gdy konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości. Oznacza to, że „na aplikację” nie załatwimy spraw bankowych, nie wylegitymujemy się u notariusza lub w sądzie, nie zarejestrujemy karty SIM. To prawdopodobnie wkrótce ulegnie zmianie. Projekt ustawy przewiduje, że dokument elektroniczny wydany w mObywatelu będzie dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Polski w sytuacji wzajemnej obecności stron.

Kolejnym ułatwieniem ma być wprowadzenie możliwości płatności za usługi świadczone za pomocą mObywatela przez aplikację. W tej chwili nawet jeśli przez aplikację załatwimy sprawy urzędowe, które wymagają uiszczenia opłaty, to sama opłata musi zostać przesłana w inny sposób. Zmiana ma doprowadzić do tego, że za jednym zamachem będziemy mogli złożyć interesujący nas wniosek oraz go opłacić.

Przez mObywatela będziemy mogli też potwierdzić swoje dane korzystając z profilu zaufanego. Co więcej, powstanie „profil mObywatel”, który sam w sobie pozwoli na identyfikację elektroniczną w usługach online.

Nowa ustawa spowoduje prawdopodobnie zmiany w innych przepisach. Do właściwych ustaw zostanie wprowadzona mLegitymacja, która będzie mogła zastąpić dokumenty takie jak legitymację służbową nauczyciela, legitymację szkolną lub studencką, legitymację osoby niepełnosprawnej (mLegitymacja ON).

Nowością będzie także „tymczasowe elektroniczne prawo jazdy”, czyli dokument cyfrowy, który będzie można pobrać bezpośrednio po zdanym praktycznym egzaminie na prawo jazdy. To oznacza, że nowy kierowca nie będzie musiał czekać na wydanie fizycznego prawa jazdy, żeby usiąść za kierownicą.

Proponowane zmiany mają przyczynić się do szerszego praktycznego wykorzystania mObywatela. Użytkownicy oczekują, że aplikacja pozwoli na zastąpienie tradycyjnych dokumentów fizycznych i na kompleksowe załatwienie w niej spraw urzędowych. Nowelizacja zdaje się wychodzić tym postulatom naprzeciw.


Materiał prasowy: aplikantka adwokacka Karolina Witczak .

 

fot. Karolina Witczak, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław