Liberalizacja zasady 10H – nowelizacja ustawy odległościowej (antywiatrakowej)
W Polsce obowiązują jedne z najbardziej restrykcyjnych w Europie ograniczeń dla budowy elektrowni wiatrowych, znanych jako tzw. zasada 10H. W praktyce zasada ta sprowadza się do zakazu budowy turbin wiatrowych w sąsiedztwie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości turbiny liczonej w punkcie maksymalnego wzniesienia łopaty wirnika. Przykładowo, dla elektrowni wiatrowej o standardowej wysokości szczytowej ok. 150-200 m minimalna odległość od zabudowań mieszkalnych wynosi aż 1,5-2,0 km. Zakaz ten działa również w drugą stronę. Zabrania on bowiem budowy domów mieszkalnych w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości istniejących turbin. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) może tutaj wprowadzać wyjątki, ale na terenach nieobjętych dotychczas MPZP szanse na uzyskanie pozwolenia na budowę są nikłe.
Rząd przygotował projekt nowelizacji przewidującej liberalizację zasady 10H. Przyjęte w niej rozwiązania są wynikiem kompromisu pomiędzy oczekiwaniami branży OZE a potrzebami lokalnych społeczności. Rządowa nowelizacja zakłada bowiem utrzymanie zasady 10H i zasady lokowania nowych elektrowni wiatrowych wyłącznie na podstawie MPZP, jednak władze gmin będą mogły zmniejszyć minimalną odległość turbin do 500 m od zabudowań, po przeprowadzeniu dodatkowych konsultacji z lokalną społecznością i oceny oddziaływania na środowisko.
Liberalizacja zasady 10H stanowiłaby remedium na pogłębiającą się na rynku lukę inwestycyjną w sektorze energetyki wiatrowej i przełożyłaby się na uruchomienie projektów, których rozwój został przerwany wraz z jej wprowadzeniem w 2016 roku. Zdaniem ekspertów z branży OZE te projekty mogłyby pojawić się na rynku dopiero za 2-3 lata, ponieważ na całkiem nowe projekty trzeba będzie poczekać znacznie dłużej.Rządowy projekt nowelizacji wpłynął do Sejmu z dnem 14 lipca 2022 roku i utknął w sejmowej zamrażarce.
Szczegóły projektu dostępne na stronie Rządowego Centrum Legislacji TUTAJ.
Materiał prasowy: radca prawny Bartosz Fogel.
fot. Bartosz Fogel, Kancelaria Prawna GFP_Legal Wrocław