Dyrektywa Omnibus – czy i jak nowe regulacje mogą wpłynąć na pracę dietetyka

Nowe przepisy obejmują swym zakresem wiele sektorów rynku, na których operują konsumenci, w tym przede wszystkim zakupy online oraz sprzedaż żywności. W szczególności chodzi o zapewnienie większej przejrzystości i uczciwości w sprzedaży internetowej, a także poszerzenie uprawnień konsumentów. Jednocześnie jednym z obszarów, których dotyczy Dyrektywa Omnibus jest przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom handlowym stosowanym przez przedsiębiorców sprzedających produkty w Internecie.

Biorąc pod uwagę, że sprzedaż żywności online jest coraz bardziej dostępna i wykorzystywana, nieuczciwe praktyki handlowe mają miejsce również w tym zakresie. Zmniejszenie liczby takich praktyk, może spowodować, że praca dietetyka będzie jeszcze bardziej skuteczna, a cel jakim jest poprawa zdrowia pacjentów m.in. poprzez stosowanie odpowiedniej diety i zmianę nawyków żywieniowych bardziej osiągalny.

W założeniu, konsumenci mają być bardziej świadomi tego jaki produkt w rzeczywistości kupują oraz objęci szerszą ochroną. Bardziej zabezpieczony i świadomy konsument, to bardziej efektywna praca dietetyka. Nie można tracić z pola widzenia, że ważnym narzędziem pracy dietetyka jest żywność wysokiej jakości oraz przemyślane (i świadome) wybory żywieniowe konsumenta.


Autorem publikacji „Dyrektywa Omnibus – czy i jak nowe regulacje mogą wpłynąć na pracę dietetyka” jest aplikant radcowski Kamil Piontek.

Materiał ukazał się w specjalistycznym czasopiśmie o zdrowym odżywianiu pn. Food Forum, wydanie sierpień – wrzesień 2022 r., nr 4 (50)/2022. Czasopismo dostępne w prenumeracie na stronie internetowej wydawcy TUTAJ oraz w salonach sprzedaży sieci Empik.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest kontekst wprowadzenia zmian zawartych w Dyrektywie Omnibus.
  • Co zmienia Dyrektywa Omnibus w zakresie sprzedaży żywności.
  • Jaki wpływ na pracę dietetyka ma Dyrektywa Omnibus.

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

logo