Fałszowanie żywności – UE zaostrza przepisy i kontrole międzynarodowe

“Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Europie wykryto fałszerstwa takich produktów jak tuńczyka w Belgii, ziaren słonecznika i rzepaku – w Hiszpanii, lodów i sorbetów – we Francji. A w Polsce kaszy gryczanej bezglutenowej, która zawierała gluten mogący zaszkodzić zdrowiu osób uczulonych na ten produkt. Unia zaostrza przepisy i kontrole międzynarodowe. Projektowana zmiana dyrektywy ma sprawić, że łatwiej będzie walczyć z oszustami” – informuje portal Prawo.pl.

Sprawę na łamach portalu Prawo.pl komentuje nasz ekspert z prawa żywnościowego radca prawny Ewa Kuczyńska.


Projektowane zmiany wpisują się w założenia „Nowego programu na rzecz konsumentów – poprawy odporności konsumentów na rzecz trwałej odbudowy”, którego celem jest m.in. dostosowanie regulacji unijnych do zachodzącej na naszych oczach transformacji cyfrowej i związanych z tym zagrożeń dla konsumentów. Projektowaną zmianę regulacji polegającą na uchyleniu dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów i wprowadzenie w jej miejsce rozporządzenia należy ocenić pozytywnie. Zmiana ta powinna przyczynić się do zwiększenia skuteczności walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Pozwoli ujednolicić przepisy obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich i wprowadzi tożsamy poziom ochrony konsumentów na terenie UE. Ściślejsza współpraca państw pozwoli też na szybsze informowanie się o produktach potencjalnie niebezpiecznych i ich wycofanie z rynku. W tym celu mają być stosowane w szczególności systemy „Safety Gate”, czy „RAPEX”.

Projektowane rozporządzenie nie będzie jednak miało zastosowania do żywności, z uwagi na wyłączenie zawarte w projekcie. Dlatego w celu zwalczania przypadków fałszowania żywności wykorzystywane będą dotychczas przyjęte mechanizmy, w szczególności przepisy rozporządzenia 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. dotyczące m.in. kontroli urzędowych. Skuteczność walki z fałszowaniem żywności zależy w dużej mierze od dobrej wymiany informacji i ścisłej współpracy państw w celu szybkiego wycofania sfałszowanej żywności z rynku. W tym celu powstała Unijna Sieć Wymiany Informacji o Oszustwach Żywnościowych (UE Food Fraud Network – EU FFN), system RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) oraz zintegrowany z nim system AAC (Administrative Assistance and Cooperation). Mimo że wykrywanie przypadków nadużyć jest bardzo trudne z uwagi na skalę przedsiębiorców prowadzących działalność na rynku żywności jak również na możliwość internetowej sprzedaży produktów, coraz częściej akcje odpowiednich służb kończą się sukcesem. Przykładem może być cykliczny międzynarodowy program Opson (z gr. „żywność”) koordynowany przez Europol i Interpol z udziałem policji, urzędów celnych i poszczególnych państw członkowskich. Ostatnia X edycja operacji zakończyła się zatrzymaniem 15.451 ton produktów o wartości 53.8 milionów euro. O sukcesie w walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami będzie też decydować postawa konsumentów, którzy powinni być szczególnie uważni w przypadku zakupu żywności przez Internet.

 

Czytaj więcej na portalu Prawo.pl TUTAJ.

 

Zapraszamy do lektury!