Kiedy zawiesić działalność gospodarczą – My Company Polska

W dobie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 wielu przedsiębiorców rozważa możliwość zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności nie odprowadzają bowiem składek do ZUS, co do zasady nie składają deklaracji VAT i jednolitych plików kontrolnych.

Działalności gospodarczej nie można jednak zawiesić, dopóki zatrudnia się pracowników. Dlatego konieczne jest uprzednie rozwiązanie umów o pracę i wyrejestrowanie pracowników z ubezpieczeń społecznych. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej można podejmować zachowawcze czynności zmierzające do zabezpieczenia źródła przychodu. Nie powinno się natomiast wykonywać swojej działalności, np. w oparciu o umowy zlecenia.


Nasz ekspert radca prawny Julian Wypasek wyjaśnia na łamach czasopisma My Company Polska jak poradzić sobie ze skutkami pandemii COVID-19w kontekście zawieszenia działalności gospodarczej.

Z artykułu dowiesz się:

  • O czym powinien pamiętać przedsiębiorca, który przymierza się do zawieszenia działalności gospodarczej?
  • Jakie najczęstsze błędy w tym zakresie są popełniane przez przedsiębiorców?
  • Co przedsiębiorca powinien zrobić z takimi zobowiązaniami, jak np. leasing samochodu, pożyczka na firmę, etc., w czasie zawieszenia działalności?
  • Jakie działania związane z prowadzeniem firmy można robić podczas zawieszenia działalności?

Materiał ukazał się w magazynie My Company Polska, wydanie maj 2021 r., nr 5 (68)/2021. Treść artykułu dostępna jest również online TUTAJ .

Polecamy!