Podatek cukrowy w praktyce – Food Forum

Wprowadzenie nowej opłaty od napojów zawierających cukier i substancje słodzące (tzw. podatku cukrowego) spowodowało znaczne zmiany na rynku napojów spożywczych. Pojawiły się próby uniknięcia opłaty, przykładowo poprzez sprzedaż słodkich napojów jako suplementów diety. W artykule wyjaśniamy, jakich napojów dotyczy opłata cukrowa, czym są suplementy diety, oraz jakie konsekwencje mogą ponieść producenci w przypadku stwierdzenia, że kwalifikacja ich napojów jako suplementów diety jest nieprawidłowa.


Autorem publikacji „Podatek cukrowy w praktyce” jest nasz ekspert  radca prawny Ewa Kuczyńska

Materiał ukazał się w specjalistycznym czasopiśmie o zdrowym odżywianiu pn. Food Forum, wydanie kwiecień – maj 2021 r., nr 2 (42)/2021. Czasopismo dostępne w prenumeracie na stronie internetowej wydawcy TUTAJ oraz w salonach sprzedaży sieci Empik.

Czego dowiesz się po przeczytaniu artykułu?

  • Czym jest tzw. podatek cukrowy i jakich produktów dotyczy?
  • Dlaczego na polskich półkach z napojami pojawiło się w ostatnim czasie wiele napojów oznaczonych jako suplementów diety?
  • Czym są suplementy diety?
  • Jakie są konsekwencje nieprawidłowej kwalifikacji napojów jako suplementów diety?

Podatek cukrowy – podsumowanie:

  • Podatek cukrowy obejmuje większość napojów owocowych gazowanych i energetycznych widniejących na półkach polskich sklepów.
  • Celem wprowadzenia opłaty, oprócz ewidentnych korzyści finansowych, jest promocja prozdrowotnych wyborów konsumentów, jak również zmiana sposobu żywienia, poprzez ograniczenie spożycia słodkich napojów.
  • Niektórzy producenci wdrożyli alternatywne sposoby poradzenia sobie z nową opłatą. Część zdecydowała się na zwiększenie ilości soków warzywnych lub owocowych w gotowych napojach, aby skorzystać z wyjątku od konieczności zapłaty podatku cukrowego dotyczącego minimalnej zawartości 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego. Inni zdecydowali się z kolei na zmianę kwalifikacji dotychczas sprzedawanych przez siebie napojów, sprzedając je jako suplementy diety, które również nie podlegają podatkowi cukrowemu.
  • Sama zmiana etykiety i dodanie nazwy „suplement diety” nie są jednak wystarczające dla uniknięcia opłaty cukrowej, ponieważ nie każda żywność spełnia wymogi uznania jej za suplement diety. Główny Inspektor Sanitarny, zauważając nowy trend na rynku, zapowiedział już wzmożone kontrole.
  • Efektem postępowań prowadzonych przez GIS może być wstrzymanie wprowadzania produktów do obrotu. W przypadku napojów już będących w obrocie państwowy inspektor sanitarny może z kolei nakazać ich wycofanie.

Zapraszamy do lektury!

 

logo