Fałszowanie żywności
Fałszowanie żywności stanowi jedną z nieuczciwych praktyk rynkowych polegającą na zmianie jej składu lub właściwości oraz niepowiadomieniu o tej zmianie konsumenta w celu jej ukrycia. W Polsce najczęściej fałszowaną kategorią żywności są miody, soki owocowe i warzywne, oliwa, masło, wino i inne markowe alkohole, kawa, ocet winny, oraz zioła i przyprawy. Za fałszowanie żywności grozi odpowiedzialność karna, administracyjna oraz cywilna obejmująca naprawienie szkody wyrządzonej konsumentowi. Na tym tle powstaje wiele pytań i wątpliwości, w tym takich jak:
- Na czym polega nieuczciwa praktyka rynkowa w postaci fałszowania żywności?
- Jaka jest różnica pomiędzy środkiem spożywczym zafałszowanym a artykułem rolno-spożywczym zafałszowanym?
- Które produkty spożywcze w Polsce są najczęściej fałszowane i dlaczego?
- Jakie sankcje przewiduje prawo dla nieuczciwych producentów, dostawców i sprzedawców żywności?
Na powyższe pytania odpowiada nasz ekspert radca prawny Bartosz Fogel w artykule pn. „Fałszowanie żywności”, który ukazał się w marcowym wydaniu czasopisma Food Forum. Czasopismo to jest dostępne w prenumeracie na stronie internetowej wydawcy oraz w salonach sprzedaży sieci Empik.
Fałszowanie żywności – podsumowanie
- Produkt zafałszowany to ten, który wprowadza konsumenta w błąd poprzez ukrytą zamianę jakiegoś składnika wartościowego na mniej wartościowy lub całkowicie bezwartościowy. Fałszowanie produktów spożywczych polega zatem na zmianie ich składu lub właściwości oraz niepowiadomieniu o tych zmianach konsumenta w celu ich ukrycia.
- Istota fałszerstwa środków spożywczych sprowadza się do naruszenia bezpieczeństwa żywności zagrażającej zdrowiu lub życiu konsumenta, podczas gdy fałszerstwo artykułów rolno-spożywczych koncentruje się na naruszeniu w istotny sposób interesów pozazdrowotnych (tzn. ekonomicznych) konsumenta finalnego.
- Zafałszowanie żywności może, ale nie musi, stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia konsumenta. Najczęściej do zafałszowania żywności dochodzi ze względów ekonomicznych.
- W Polsce najczęściej fałszowaną kategorią żywności są miody, soki owocowe i warzywne, oliwa, masło, wina i inne markowe alkohole, kawa, ocet winny oraz zioła i przyprawy.
- Nieuczciwym producentom, dostawcom i sprzedawcom za fałszowanie żywności grożą surowe sankcje przewidziane w ramach odpowiedzialności karnej i finansowej, w tym w postaci możliwości nałożenia kar pieniężnych i zasądzenia odszkodowania za wyrządzoną konsumentowi szkodę.
Zapraszamy do lektury artykułu!