GIS sprawdzi próby obchodzenia przez firmy podatku cukrowego

Producenci słodkich syropów zawierających witaminy i minerały rejestrują je jako suplementy diety, aby w ten sposób uniknąć konieczności płacenia nowej daniny. Do 25 lutego br. firmy muszą bowiem złożyć pierwszą informację o wysokości opłaty cukrowej.

Obowiązek ten dotyczy wybranych kategorii środków spożywczych zawierających dodatek cukru, substancji słodzących, tauryny lub kofeiny. Opłaty nie trzeba jednak uiszczać dla kategorii np. niektórych rodzajów wyrobów medycznych, żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, napojów z niewielką zawartością cukru, a także suplementów diety.


Nowy trend wśród producentów potwierdza także mec. Ewa Kuczyńska, ekspert z zakresu prawa żywnościowego, radca prawny w Kancelarii Prawnej Grzelczak Fogel i Partnerzy, która informuje, że od końca 2020 r. kancelaria otrzymuje wiele zapytań od klientów na temat możliwości rejestrowania produktów – przede wszystkim syropów o smaku owocowym – właśnie jako suplementów diety. Chodzi najczęściej o te produkty, które wcześniej formalnie były zarejestrowane jako żywność wzbogacana (ze względu na zawartość np. witaminy C i D oraz składników mineralnych).

Jeśli po otrzymaniu powiadomienia od przedsiębiorcy GIS poweźmie wątpliwości co do spełnienia przez produkt wszystkich wymogów wystarczających do uznania go za suplement diety, może wszcząć postępowanie wyjaśniające. Następnie zakazać sprzedaży produktów lub – jeśli zostały już wprowadzone do obrotu – nakazać ich wycofanie. Przedsiębiorca może odwołać się od takiej decyzji. – Jeżeli decyzja ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności, to zakaz sprzedaży obowiązuje od dnia jej doręczenia przedsiębiorcy, a zatem również w toku ewentualnego postępowania odwoławczego przed organem II instancji, a następnie przed sądem administracyjnym – mówi mec. Ewa Kuczyńska.

Pełen komentarz mec. Ewy Kuczyńskiej ukazał w Dzienniku Gazeta Prawna – dodatku dla prenumeratorów Firma i Prawo z dnia 23 lutego 2021 r. nr 36 (5444) w materiale pn. „GIS sprawdzi próby obchodzenia przez firmy podatku cukrowego”, który dostępny jest również online TUTAJ.

Zapraszamy do lektury!