Nowe dowody osobiste z odciskami palców

„Będą nowe dowody osobiste. Na dokumencie znajdą się nasze odciski palców. Projekt ustawy w tej sprawie został już przyjęty przez rząd. Przepisy mają wejść w życie 2 sierpnia tego roku. Od tego czasu, ze względu na konieczność pobrania odcisków, wniosek o dowód będzie trzeba złożyć osobiście. Odciski palców nie będą pobierane od osób poniżej dwunastego roku życia oraz od których fizycznie nie będzie to możliwe.”.

W niedzielę 21.02.2021 r. w wieczornym wydaniu programu „Informacje dnia” na antenie TV Trwam wyemitowany został materiał „Nowe dowody osobiste” z komentarzem naszego eksperta z zakresu ochrony danych osobowych mec. Piotra Grzelczaka.

Pełna treść materiału video dostępna jest TUTAJ. Zapraszamy !


O wprowadzeniu do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej mówiło się od dawna – przypomina radca prawny Piotr Grzelczak:

  • Pomysł zamieszczenia odcisków palców w dowodach osobistych pojawił się już gdzieś przeszło dekadę temu, wówczas tego nie zrealizowano, a sprawa wraca obecnie ze względu na regulacje unijne – wyjaśnia mec. Piotr Grzelczak, radca prawny.

Niestety, kradzież tożsamości wciąż będzie możliwa – zauważa mec. Piotr Grzelczak:

  • To nie jest coś, co zostanie zaopiekowane tymi regulacjami. Trzeba pamiętać, że z tej warstwy elektronicznej, danych biometrycznych będą mogły korzystać jedynie instytucje państwowe, czyli policja, służby legitymując poszczególnych obywateli – wyjaśnia mec. Piotr Grzelczak.

 

Źródło: TV Trwam News.