Bobry i żubry na talerzu Polaków ? – komentarz dla portalu konkret24.tvn24.pl

Serwis Konkret24 komentuje kontrowersyjną zapowiedź ministra rolnictwa, za sprawą której żubry i bobry będą mogły na stałe zagościć na stołach Polaków! Konkret24 jest portalem dziennikarskim założonym przez Grupę TVN i Discovery Polska w celu walki z manipulacją i fake newsami w mediach.

Eksperci, z którymi rozmawia Konkret24 podkreślają, że konieczne byłoby do tego zniesienie ochrony tych gatunków zarówno na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym. Zmiana tylko prawa wewnętrznego grozi nałożeniem przez instytucje unijne na Polskę kar. Zapowiedź ministra wzburzyła sieć i ekologów. O komentarz w tej sprawie Konkret24 poprosił również naszego eksperta z prawa żywnościowego radcę prawnego Bartosza Fogel.

Pełen tekst artykułu z komentarzem naszego eksperta dostępny w serwisie konkret24.tvn24.pl – zobacz TUTAJ.

Polecamy!


radca prawny Bartosz Fogel:

“W świetle obowiązujących przepisów krajowych i unijnych zarówno żubr, jak i bóbr europejski, są gatunkami podlegającymi ochronie. W przypadku żubra ochrona ma charakter ścisły, od której przepisy w zasadzie nie przewidują wyjątków. Zakres ochrony bobra europejskiego nie jest aż tak daleko idący, jak w przypadku żubra, jednak przepisy zawierają szereg zakazów oraz ograniczeń dotyczących eksploatacji tego gatunku.

Uznanie żubrów oraz bobrów europejskich za gatunki zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi jako żywność, wymagałoby w pierwszej kolejności ograniczenia zakresu ich ochrony przewidzianej w przepisach na szczeblu krajowym oraz unijnym. W praktyce bowiem należałoby potraktować żubry i bobry jako zwierzęta łowne (podobnie jak sarny, dziki czy zające) a pozyskiwaną z nich żywność jako tzw. dziczyznę.

Ponadto, zważywszy że przepisy unijne pozostawiają polskiemu ustawodawcy pewne pole do manewru w przypadku uznania bobra europejskiego za gatunek zwierząt łownych, tak tego typu decyzja w przypadku żubra wymagałaby daleko idących zmian prawnych (na poziomie krajowym i unijnym) w zakresie wyłączenia lub ograniczenia ścisłej ochrony tego gatunku. Dodatkowo, należałoby uwzględnić również zmiany w przepisach Konwencji z dnia 19 września 1979 r. o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, która na dzień dzisiejszy obejmują żubra szczególnym zakresem ochrony.”.

 

Komentarz naszego eksperta dostępny online na portalu konkret24.tvn24.pl – zobacz TUTAJ.

 

 

gfp_kancelaria_jpg