Za bilety w autobusach można płacić tylko kartą zbliżeniową

W Dzienniku Gazeta Prawna – dodatek Samorząd i Administracja nr 42(4692) z dnia 28 lutego 2018 r. nasz ekspert Julian Wypasek wyjaśnia czy nowy system zakupu biletów za przejazd komunikacją miejską wprowadzony przez MPK Wrocław dyskryminuje pasażerów. Dlaczego miałoby tak być? Ponieważ system ten uwzględnia płatność za bilet wyłącznie przy użyciu karty zbliżeniowej!


W ocenie naszego eksperta przepisy nie narzucają sposobu dystrybucji biletów, pozostawiając tę kwestię do uregulowania organizatorom transportu publicznego, czyli samorządom. Te zaś, zgodnie z obowiązującym trendem Smart City,  stawiają na innowacyjne i nowoczesne technologie, w tym na płatności online generujące po ich stronie znaczne oszczędności związane z obłsuga systemu zakupowego.

Nie można mówić o dyskryminacji pasażerów komunikacji miejskiej, którzy nie posiadają kart zbliżeniowych. Warunki zakupu biletów, takie jak ich rodzaje i cena, pozostaną takie same dla wszystkich. Posiadacze kart zbliżeniowych (wg NBP to blisko 80% kart płatniczych w Polsce) będą jednak w bardziej komfortowej sytuacji – dla nich sieć dystrybucji biletów obejmie każdy tramwaj i autobus miejski. Zauważyć jednak trzeba, że dla posiadaczy kart bez opcji płatności zbliżeniowych sytuacja pogorszy się, bowiem obecnie i oni mogą zakupić bilet w pojazdach wrocławskiej komunikacji miejskiej.

Regulamin przewozów wrocławskiego MPK przewiduje, że w przypadku awarii biletomatu w pojeździe pasażer nie zostanie ukarany za jazdę bez biletu, o ile w ciągu 7 dni zapłaci za przejazd. Wątpliwe jednak, by wprowadzono podobną „ulgę” dla pasażerów, którzy z uwagi na sposób dystrybucji biletów nie będą mogli ich kupić ani w pojeździe ani tuż przed wejściem do niego. Po wprowadzeniu nowego systemu dystrybucji pozostanie im albo zakup z wyprzedzeniem papierowych biletów w kiosku lub automacie stacjonarnym, albo wyrobienie specjalnej  karty miejskiej z funkcją elektronicznej portmonetki (pre-paid), z pomocą której będzie można kupić bilety elektroniczne bezpośrednio w pojazdach MPK.

Zapraszamy do lektury pełnej treści artykułu!

 

20180312_DGP_komunikacja miejska bilety Julian-page-001

 

 

20180312_DGP_komunikacja miejska bilety Julian-page-002

 

dziennik-gazeta-prawna-1

gfp_kancelaria_jpg